Je užívání kontryhele bezpečné?

Facebook

Rozmohl se takový nešvar, že “kontryhel je ženská bylina univerzální na všechno.” Ale je tomu skutečně tak?

Kontryhel obsahuje fytoestrogeny. Fytoestrogeny jsou látky podobné hormonům estrogenům. Užívání kontryhele může tedy ovlivnit váš hormonální cyklus, a to i takovým způsobem, že vám může tzv. rozbít cykly. To se může projevovat zkrácením druhé fáze cyklu, silnějším krvácením, krvácením uprostřed cyklu a jinak.

Estrogeny jsou tělem produkovány nejvíce v období od menstruace do ovulace. Poté se hladina estrogenu přirozeně snižuje a nastupuje na řadu progesteron, jehož funkcí je mj. udržení plodu, rozvoj mléčné žlázy v těhotenství a také snižuje riziko spontánního potratu.

A proto, je-li estrogen do těla „uměle“ doplňován ve fázi, kdy to tělu není přirozené, tělo je pak zmatené, neví co se děje a může dojít k tomu, že někdy vůbec nedochází k ovulaci nebo bývá krátká druhá fáze a dochází k nepravidelným krvácením pro výrazný nárůst děložní sliznice. A tak i když máme dobrý záměr, můžeme si v těle způsobit pěknou neplechu. 

Ne jedna žena se po vysazení HA a nasazení kontryhele radovala, že začala krvácet. Bylo to však pravé menstruační krvácení, kterému předcházela ovulace?

Jednoduše řečeno – ženy ve fertilním věku by kontryhel ve většině případů užívat neměly, hodí se spíše pro ženy v menopauze, kde naopak estrogenů ubývá. To stejné platí i o tzv. ženských čajích.

Kontryhel jako takový určitě nehaním, je to skvělá bylina a jejích účinků si moc cením, jen chci apelovat na to, že bychom měly nejprve zjišťovat, co se v našem těle děje doopravdy a na základě toho to řešit a ne jen problém zaplácnout bylinou, o které slyším ze všech stran bez toho, aniž bych si zjistila, jaké mohou být důsledky jejího užívání. Když už chcete nějaké bylinky užívat, obraťte se na nějakého zkušeného odborníka, který vám namíchá směs na míru dle vašich potřeb, jelikož jinak je to sázka do loterie.

Pokud si nejste jistá, zda je Váš cyklus zdravý, nebojte se mi ozvat, můžeme se na to společně podívat.

Ostatní příspěvky

Je užívání kontryhele bezpečné?

Kontryhel obsahuje fytoestrogeny. Užívání kontryhele může tedy ovlivnit váš hormonální cyklus, a to i takovým způsobem, že vám může tzv. rozbít cykly. To se může

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *