Porod s esencí milování

Facebook

Aby porodní proces mohl probíhat co nejvíce přirozeně, jsou pro jeho podporu zapotřebí stejné podmínky jako při milování a to ticho, teplo, přítmí, soukromí, klid, pocit bezpečí a láska.

Když je žena zdravá a miminko je zdravé, není zapotřebí do porodu jakkoli zasahovat. Porod je přirozená věc, při které žena instinktivně ví sama, co má dělat stejně tak jako její miminko, které přirozeně podniká kroky k tomu, aby napomohlo porodnímu procesu. V průběhu porodního procesu není nečinné, jak si možná někteří lidé myslí. Naopak, hezky spolupracuje – ať už rotací porodními cestami nebo například tím, že se švy na jeho hlavičce zúží, aby hlavička snáze prošla porodními cestami.

Aby tělo mohlo pracovat takto přirozeně (M. Odent o tom hovoří ve své knize jako o reflexu vypuzení plodu), je zapotřebí splnit určité základní podmínky, které napomáhají k tomu, že ženu nic neruší a její tělo může pracovat tak jak má od přírody. Protože žena rodí. Ne personál. Ani nikdo jiný.

Podaří-li se zajistit tyto podmínky, podaří se také utlumit neokortex, což je žádoucí právě pro to, aby tělo ženy mohlo samo “vydýchat” miminko bez jakýchkoli vnějších zásahů, aby se mohla uvolnit, vokalizovat, zaujímat animální polohy nebo si i třeba zanadávat. Zkrátka, aby se mohla ocitnout v jiném světě a tento porodní proces si mohla prožít a užít, ne přežít. Při porodu má být žena totiž plně ponořená v sobě. A jestli má něčemu naslouchat, tak pouze svým vnitřním instinktům a svému miminku. Nemá vyplňovat papíry a u nich zapojovat mozek, má se plně soustředit na sebe a na porodní proces a mít čistou hlavu. A okolo ní i uvnitř ní by měl proudit absolutní KLID.

První z těchto podmínek je TICHO. Ne nadarmo se říká, že tou největší kvalitou porodní asistentky je být tichá jako myška a plést v rohu místnosti. Na ženu by se mělo mluvit opravdu co nejméně a při vlnách nehovořit vůbec.

Taktéž je nutno u porodu zajistit PŘÍTMÍ. Světlo je totiž opět spojeno s raciem. A jeho zapojení u porodu není žádoucí.

Dalším předpokladem přirozeného vypuzení plodu je pocit BEZPEČÍ. Žena by u porodu měla mít osobu, se kterou se cítí v bezpečí a od které cítí podporu. Ať už půjde o jejího partnera, dulu nebo oba, to už záleží čistě na jejím přání.

S tím se pojí další podmínka, kterou je SOUKROMÍ. Žena má právo například na svobodu vokalizace, zaujmutí jakékoli polohy, která je v souladu s porodním procesem, intimitu s partnerem a nepotřebuje u toho být sledována či moralizována. I z těchto důvodů by měl být zajištěn co nejnižší počet osob v porodním pokoji. Jak se říká, asi nikomu by se nedařila vykonat potřeba na záchodě, kdyby na něj někdo koukal.

Žena po čas porodu potřebuje být v TEPLE. Proto doporučuji si s sebou do porodnice přibalit i teplé ponožky či termofor :))

Co si o těchto potřebách myslíte Vy? A pokud jste již zažila svůj porodní příběh, byly Vám poskytnuty tyto základní potřeby u porodu? Měla jste u porodu svou dulu, porodní asistentku nebo třeba svou kamarádku? Byla Vámi vybraná porodnice vstřícná či jste za podmínky “museli bojovat”? Podělte se s Vaší zkušeností do komentáře.

Ostatní příspěvky

Je užívání kontryhele bezpečné?

Kontryhel obsahuje fytoestrogeny. Užívání kontryhele může tedy ovlivnit váš hormonální cyklus, a to i takovým způsobem, že vám může tzv. rozbít cykly. To se může

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *