Zpracování placenty

Obsah

Chcete-li přejít přímo ke kapitolám,
klikněte na odkazy výše v Obsahu.
Šipkou vpravo dole se vrátíte zpět nahoru k Obsahu.

Chcete-li přejít přímo ke kapitolám, klikněte na odkazy výše v Obsahu.
Šipkou vpravo dole se vrátíte zpět nahoru k Obsahu.

Placenta – strom života – tzv. dvojče miminka. V jiných kulturách placentu uctívají a považují za posvátnou. Zakopávají ji pod strom, používají k léčení, provádí rituál uctění apod.

Všechny tyto kulturní tradice vycházejí z víry, že fyzické tělo je schránkou pro duši. Péče o placentu s hlubokou úctou tak znamená poklonu stromu života, který umožňoval spojení mezi matkou a dítětem po celou dobu těhotenství. Aby taky ne, vždyť placenta zajišťuje správný vývoj a růst miminka. Poskytuje mu startovací imunitní systém, zásobuje jej protilátkami, také funguje jako plíce a ledviny miminka.

Naštěstí si už i v naší západní kultuře začínáme rozpomínat, že placenta není něco, co patří do biologického odpadu, ale že je to důležitý orgán, ke kterému bychom měli přistupovat s láskou a respektem.

Proč se zpracovává placenta? K čemu je to dobré?

Placenta obsahuje spoustu úžasných látek. Funguje jako taková „vitaminová bomba“, která ženě po porodu dodá spoustu živin, energie a slouží k rychlejšímu hojení a zavinování dělohy. Eliminuje záněty a snižuje otoky. Dalším přínosem konzumace placenty je prevence poporodní deprese a tzv. baby blues.

Placenta obsahuje:

 • Železo – nemusíte jej tak suplementovat. Doplňuje ženě zásoby železa jako prevence před anémií a přirozeně tak navyšuje energii.
 • Oxytocin – snižuje bolest, snižuje poporodní krvácení, zvyšuje vazbu mezi matkou a dítětem, působí proti stresu.
 • Prolaktin – podporuje laktaci, zvyšuje produkci mléka.
 • Kmenové buňky – klíčová role při hojení rány uvnitř dělohy po oddělení placenty od děložní stěny. Značné snížení doby poporodního krvácení.
 • Prostaglandiny – pomáhají děloze navrátit se do původního stavu, reguluje stahy dělohy po porodu, protizánětlivé účinky.
 • Vitaminy sk. B – tvorba protilátek.
 • Vitamin E – hojení poškozených kožních buněk.
 • Placentární opioidy – přírodní opioidy Vašeho těla snižují bolest a zvyšují pocit pohody.
 • Imunoglobulin G – podpora imunitního systému.
 • Progesteron – snižuje bolestivé křeče.
 • Estrogeny – stimulují produkci kolagenu, který blahodárně působí na pokožku a vlasy
 • a spoustu dalšího.

Co vše lze z placenty zpracovat?

1. Koktejl – nejrychlejší a nejúčinější vzpruha v prvních hodinách po porodu, má okamžitý účinek – dodá pořádnou dávku energie a živin. Je doporučen zejména při velké krevní ztrátě. Zejména po konzumaci koktejlu z placenty ženy po porodu krvácí podstatně méně a kratší dobu (z průměrných 3-6 týdnů obvykle pouhých 10 dní). Rychleji se zavinuje děloha. Koktejl se připravuje společně s hromadou ovoce, takže nemá žádnou pachuť. Ideální je jej vypít během 24h po porodu.

2. Kapsle klasické – rychlejší regenerace po porodu, dodání energie, rychlejší zavinování dělohy, kratší doba poporodního krvácení, velká podpora laktace, zvýšená produkce mléka, stabilizace hormonů po porodu, prevence baby blues a poporodní deprese. Doplňují to, co bylo porodem ztraceno.

Oproti TCM kapslí mají zachovány vyšší podíl vitaminů (zejm. sk. B), hormonů, kmenových buněk. Pokud žena trpí na úzkosti a deprese, doporučuji volit tuto variantu. Mají však kratší dobu životnosti (cca půl roku). Vhodné při anémii, velké krevní ztrátě, historii deprese, císařském řezu.

3. Kapsle TCM (podle tradiční čínské medicíny) – oproti klasickým mají jiný způsob přípravy (nejprve se placenta připravuje v páře s kořením, přidá se do nich tak energie čchi (přidání tepla), která tak podporuje činnost ledvin a vyživuje krev. Na základě energie čchi se tato forma kapslí nedoporučuje užívat při horečkách, jelikož by teplo v těle ještě více podpořila. Tímto způsobem zpracování dochází k eliminaci kmenových buněk, hormonů, vitaminů (zejm. sk. B), enzymů. Jejich doba trvanlivosti se tímto postupem zvyšuje na 1 rok.

Pokud se nemůžete rozhodnout, jaké kapsle zvolit, je možno zhotovit i kapsle půl na půl. Počet kapslí závisí na velikosti placenty (cca 150 až 200 kapslí) a na počtu výrobků, které si přejete zpracovat. Množství kapslí Vám vystačí obvykle nejen na období šestinedělí, ale většinou Vám nějaké kapsle zbydou i na později dle potřeby. Kapsle je nejlepší užívat během dne (obvykle 1 – 3x denně dle potřeby), ideálně do 16. hodiny, jelikož fungují velmi povzbudivě a mohly by narušit spánkový režim. 

4. Tinktura – po tinktuře můžete sáhnout v případě, že ucítíte, že na Vás „něco leze“, v případě kašle, ucpaného nosu, při poruchách trávení, stresu, nespavosti, pro podporu laktace, pro prevenci baby blues. Tinktura poslouží celé Vaší rodové linii – můžete si ji nechat na později pro sebe, na pms, na příchod menstruace, na případné nevolnosti či bolesti. Můžete jí obdarovat svou mámu, krásně pomáhá při menopauze. Ideální bude použít ji také u Vaší dcery s příchodem prvních měsíčků – menarche – jako takový symbolický vstup do ženství. Někdo používá tinkturu i na exémy, odřeniny, rány, jelikož krásně hojí. Dá se využít pro matku i dítě (12+). Z důvodu obsahu alkoholu není vhodná na každodenní užití. Vydrží „navěky“ do využívání.

5. Esence – využití podobné jako u tinktury. Má obrovskou hojivou sílu – působí na energetické úrovni. Uklidňuje při hormonální nerovnováze, úzkosti. Dodává energii při nemoci. Koncentrovaný přípravek pro matku i dítě (5+). Narozdíl od tinktury je jemnější, dá se užívat každodenně. Vydrží taktéž do využívání.

6. Amnion měsíc – obraz z plodových obalů (amnionu, který je součástí placenty). Můžete si jej nechat zhotovit společně s produkty z placenty nebo samostatně a mít tak neobyčejnou památku na porod. Vystavit si jej můžete kdekoli si budete přát – v obýváku, ložnici, pracovně a udělat si z něj moderní dekoraci bytu či si jím ozdobit svůj “oltářek”. Některé ženy mají dokonce takovou zkušenost, že když je jejich miminko neklidné a přiblíží se společně k obrazu, najednou se zklidní. Jakoby z něj vycítilo a připomenulo si ten pocit bezpečí u maminky v děloze v období těhotenství.

Technika, kterou lze použít k usušení amnionového vaku – obalu, který obklopuje miminko v děloze a je porozen spolu s placentou. Je tedy možno objednat společně s placentovými produkty nebo samostatně.

V ceně je i rámeček.

7. Homeopatika – 7c, 12c, 30c, 200c. Pomáhají na vibrační a energetické úrovni. Homeopatika nezpracovávám já, ale kolegyně po domluvě.

8. Kosmetika:

 • krém (120 ml) – placenta je bohatá na estrogen, který zvyšuje kolagen v pokožce a progesteron, který zabraňuje zhroucení kolagenu. To obvykle vede k vráskám, které se s věkem objevují. Placentové proteiny z kraví nebo ovčí placenty, jsou často používány v komerčně dostupných anti-aging krémech. Takhle máte možnost připravit si vlastní, doma vyrobený krém z vlastní placenty. Hutný krém spolu s placentovou tinkturou může při pravidelném používání zanechat pokožku svěží a hladkou. Může být také účinný na suchou kůži a ekzém. Pokud je dobře skladován, vydrží až 12 měsíců.
 
 • balzám/mast (120 ml) – placentové výrobky jsou zvláště účinné při kožních problémech z důvodu bohatého hormonálního obsahu – mohou pomoci léčit infikovanou kůži. Měsíčkový olej s placentou, emulgující s včelím voskem a levandulovým EO je ideálním přírodní prostředkem pro opruzený zadeček a mnoho dalších dráždivých, zánětlivých stavů kůže včetně svědění. Balzám lze také účinně použít k redukci příznaků jizev a popálenin. Pokud je skladován dobře, udrží balzám své hojivé vlastnosti až po dobu 12 měsíců.

 
 • dětský krém (120 ml) – tento krém se snadno vstřebává do pokožky, což umožňuje kůži dýchat. Léčivé vlastnosti placenty a měsíčkového oleje mají pozitivní vliv na podrážděnou nebo infikovanou pokožku a na suché kožní onemocnění (např. ekzém). Je také účinný při rehydrataci suché pokožky novorozenců. Je potřeba jej skladovat v lednici.

9. Čokoláda – vymazlená přesně podle preferencí vašeho mlsného jazýčku. Ať už máte raději pralinky nebo lámanou čokoládu, fantazii a vašim chutím se meze nekladou :))

Existují kontraindikace placenty?

Ženy s potvrzenou infekcí dělohy by placentu neměly enkapsulovat.

Nedoporučuji konzumovat placentu u žen, které kouří, a to z důvodu zachytávání těžkých kovů.

Užíváte-li v těhotenství nějaké léky a ráda byste si nechala zpracovat placentu, zkontaktujte mě a vše probereme. Většinou to není kontraindikace ke zpracování.

Dokonce ani zkalená plodová voda není na závadu zpracování. Zde se však volí forma zpracování dle TCM.

Důležité informace

 • Placentu je nutné zpracovat do 3 dnů po porodu, ideálně však do 24h (pokud to není možné, placentu je možné zamrazit, avšak přichází o určité vitaminy jako vitamin B a další složky).
 • Placentu je nutné do 1 hodiny po porodu vložit do plastové či skleněné dózy a tu dát do lednice či chladicího boxu/tašky, aby byla placenta neustále v chladu.

Kolik to stojí?

Ceník dle NAZEP je stanoven jednotně:

 • Placentový koktejl – pouze v kombinaci s jiným výrobkem – 300 Kč
 • Klasické placentové kapsle – 3000 Kč
 • TCM placentové kapsle – 3000 Kč
  • (300 Kč doplatek za zpracování půl na půl)
 • Placentová tinktura 1L – 2000 Kč
 • Placentová esence 1L – 1800 Kč
 • Homeopatika – 2500 Kč až 3300 Kč
 • Kosmetika – 1000 Kč

Ženy mají zájem většinou o kombinaci výrobků (například kapsle + tinktura), tyto balíčky pak mají výhodnější ceny:

 • TCM/Klasické kapsle + Tinktura 1L – 4150 Kč
 • TCM/Klasické kapsle + Esence 1L – 3600 Kč
 • TCM/Klasické + Tinktura + Esence 1L – 4800 Kč

Napište mi